Prevence úrazů: k efektivní činnosti a realizaci komparativních analýz v EU potřebujeme lepší údaje
Dr. Wim Rogmans, generální tajemník, EuroSafe
Úrazy a zranění jsou v Evropské unii čtvrtou nejčastější příčinnou úmrtí. Zranění je důvodem hospitalizace u každého desátého pacienta. Náklady na jeho léčbu jsou pak značnou zátěží pro systém zdravotní péče a v celé EU se odhadují na zhruba 15 miliard eur za rok. Pokud jde o riziko úrazů a zranění, existují mezi členskými státy značné rozdíly.
Zraněním se dá ve většině případů předcházet. Prevence se musí opírat o spolehlivé údaje o ohrožených skupinách, rizicích a příčinách úrazů. Ve většině států se bohužel sběr informací o příčinách úrazů a zranění neprovádí. Doporučení Rady o prevenci zranění a podpoře bezpečnosti (2007) proto nabádá členské státy, aby vytvořily vnitrostátní systémy, které by sledovaly úrazovost a podávaly o ní zprávy a také by v čase monitorovaly vývoj rizik a vliv preventivních opatření.
Zdravotní sektor může přispět k řešení zvýšené úrazovosti tím, že bude upozorňovat na závažnosti tohoto problému a jeho hlavní rysy a podporovat, aby se situace řešila společně.
V reakci na výzvu, kterou koordinovala organizace EuroSafe, se 22 států dohodlo, že do roku 2015 vytvoří jednotný systém sběru údajů o zraněních, který by shromažďoval data z pohotovostních příjmů zdravotnických zařízení a byl by společný pro všechny členské státy. Projekt s názvem „Společná akce pro monitorování zranění v Evropě (JAMIE)“ bude sloužit jako základ pro stanovení společných měřítek a vypracování vhodných politik prevence na úrovni celé EU i jednotlivých členských států.
Doporučení Rady rovněž členské státy vyzývá, aby vypracovaly vnitrostátní plány prevence úrazů a zranění. V nedávné minulosti bylo zahájeno několik projektů spolupráce v oblasti zvýšení bezpečnosti dětí, bezpečnosti při sportu a bezpečnosti starších lidí. I tuto činnost koordinuje organizace EuroSafe a daří se do ní zapojovat čím dál více partnerských organizací ze členských států. Dopad na politiky úrazové prevence a opatření v partnerských zemích i regionech je značný.
Komise v současné době provádí hodnotící studii, která určí, zda jsou navrhovaná opatření funkční, a posoudí, zda je potřeba podniknout další kroky. Výsledná zpráva bude zaslána Radě na podzim tohoto roku.
Rádi bychom popřáli všem čtenářům zpravodaje Zdraví-EU, aby si letní prázdniny užili ve zdraví a bez nehod. Léto je ideálním obdobím pro sportovní aktivity v přírodě, např. jízdu na horském kole, plavání nebo horskou turistiku. Často se však ocitáme v místech, která příliš dobře neznáme. Nepodceňujte proto přípravu a kvalitu sportovního vybavení a věnujte pozornost bezpečnostním pokynům. Zbytečně riskovat se nevyplácí!