Představujeme držitele značky "Český výrobek - garantováno Potravinářskou komorou ČR"

 

Představujeme společnost FUNGHI CZ, a.s., která je držitelem značky Český výrobek – garantováno Potravinářskou komorou ČR pro 1 výrobek. Na naše otázky odpovídal Ing. Jan Jemelka, technický ředitel společnosti FUNGHI CZ, a.s.

 

 

 

Můžete představit Vaši společnost?

Společnost FUNGHI CZ, a.s. vznikla v roce 1996 jako přední producent pěstovaných hub v ČR, toto postavení si po celou dobu udržuje a svůj náskok zvyšuje. Naše produkce se blíží ke 2 000 tun pěstovaných hub ročně. Středobodem naší produkce byl a je žampion zahradní, ale postupem let se zvyšuje zájem i o hlívu ústřičnou a žampiony hnědé či krémové, které dle poptávky rovněž pěstujeme. Narůstá i obliba žampionů krémových ve zralé formě s otevřeným kloboukem, které jsou ve světě známy pod názvem Portobello či Portabella a které jsou ideální ke grilování a zapékání.

Snažíme se našim spotřebitelům dodávat zdravé a chutné houby, které jim pomohou v jejich snaze o zdravější životní styl, jehož jsou houby v potravě nedílnou součástí.

V loňském roce jsme uvedli do provozu velkou investici v objemu cca 20 mil. Kč, která měla za cíl další zvýšení kvality v potravinářské části našeho závodu – tj. v oblasti registrace výrobků, chlazení, vážení, balení a skladování. Obor pěstování žampionů má v ČR bohužel velmi tristní vývoj, kdy za posledních 10 let jsme z nějakých 40ti pěstitelů zůstali jen poslední tři.

Je to s podivem a k vzteku, když se jedná o daleko nejvyspělejší formu zemědělství, kdy na zlomku hektaru zastavěné plochy můžete vypěstovat tuny zdravých potravin denně!

Naše vedoucí postavení a zkušenosti v oboru nám však dávají předpoklady k dalšímu růstu.

 

 

Proč jste se rozhodli právě pro značku Český výrobek – garantováno Potravinářskou komorou ČR?

Jsme členy Potravinářské komory a navíc mám za to, že vzhledem k nedávné oprávněné negativní publicitě některých dovážených potravin si spotřebitelé začnou více a více všímat, odkud kupované zboží a zejména potraviny pochází. My třeba pěstujeme naše houby prakticky v biokvalitě, protože naše technologická a hygienická vyspělost nám umožňuje produkovat houby zcela bez použití agrochemikálií, jako jsou pesticidy a fungicidy. To malí pěstitelé v sousedních zemích z technických důvodů zpravidla nabídnout nemohou.

 

 

Co od značky Český výrobek – garantováno Potravinářskou komorou ČR očekáváte?

Očekávali jsme, že se povědomí o kvalitě tuzemských potravin bude postupně zvyšovat, k čemuž přispívají programy jak Peklo na talíři apod. a že tedy spotřebitelé začnou svou volbou více upřednostňovat tuzemskou garantovanou kvalitu a tím také podporovat rozpočet svého vlastního státu.

 

 

Kolik a jaké Vaše výrobky značku Český výrobek – garantováno Potravinářskou komorou ČR získaly?

Jsme pěstitelé hub, a proto se garance vztahuje na náš žampion zahradní. Tyto houby pak prodáváme ve spotřebitelských baleních různých gramáží.

 

 

Kde může zákazník tyto výrobky koupit?

Naše výrobky se prodávají v tuzemsku hlavně v prodejnách řetězců Makro C&C ČR, s.r.o., Albert, Hypernova, Hruška, Globus, Penny Market a COOP.

Nemalou část produkce exportujeme na Slovensko a do Rakouska a něco překvapivě i do Polska.

Bohužel nás někteří naši odběratelé žádají, abychom jim dodávali naše produkty pod jejich privátní značkou, což dle mého názoru není příliš ku prospěchu věci.

 

 

Seznam výrobků se značkou Český výrobek – garantováno Potravinářskou komorou ČR

Žampiony zahradní

 

 

Vizitka společnosti - kontakt

FUNGHI CZ, a.s.

Lhotka 33, 743 01 Bílovec

tel.: +420 556 410 412

fax: +420 556 410 411

e-mail: info@funghi.cz

web: www.funghi.cz

 

Více informací o společnosti FUNGHI CZ, a.s. naleznete na www.funghi.cz.

 

 

 

Další společnost, která je držitelem značky "Český výrobek - garantováno Potravinářskou komorou ČR", představíme příští týden.

 

 

 

 

Autor: Iva Caklová, Potravinářská komora České republiky

Vydáno: 5. 2. 2014

 

Galerie: 
Žampion zahradní
Žampion zahradní
Autor: 
Iva Caklová, Potravinářská komora České republiky