Představujeme držitele značky "Český výrobek - garantováno Potravinářskou komorou ČR"

 

Představujeme společnost BEAS, a.s., která je držitelem značky Český výrobek – garantováno Potravinářskou komorou ČR pro deset výrobků. Na naše otázky odpovídala Miroslava Valovičová, obchodní ředitelka společnosti BEAS, a.s.

 

 

Můžete představit Vaši společnost?

Ličenská pekárna začala být budována již v roce 1960 za humny obce Lično poblíž Kostelce nad Orlicí. Tehdy ji  rozestavěnou jako typovou o jedné peci spolu s některými jinými pekárnami převzal od Jednoty národní podnik Východočeské pekárny a cukrárny. V okrese tou dobou působilo osm pekáren vesměs s roštovými pecemi o malé pečné ploše a bez sociálního zařízení. Některé z nich byly umístěny dokonce v soukromých bytech. Dokončením provozu u Lična v roce 1961 se tak zlepšilo pravidelné denní zásobování příslušné oblasti chlebem a pečivem.

Provozovnu pekárny Lično vydražila v roce 1991 v rámci privatizace akciová společnost BEAS se sídlem v Hradci Králové. V závodě se tou dobou vyráběly pouze dva druhy konzumního chleba a pracovalo zde ve dvousměnném provozu jednadvacet zaměstnanců. V roce 1993 firma rozšířila sortiment o výrobu jemného pečiva. K dalšímu podstatnému rozšíření došlo v letech 1996 a 1997, kdy objekt prošel celkovou rekonstrukcí. Byla přistavěna nová výrobní hala, vybudovány expediční prostory a instalovala se nová linka na chléb. O rok později strojní zařízení doplnila nová linka na pečivo. Tím se výrazně rozšířil sortiment výrobků na 70 druhů, zvýšila se výrobní kapacita. 

Největší rozvoj  byl zaznamenán v roce 2002, kdy se další přístavbou vyřešila nedostatečná kapacita výroby pečiva. Byla instalována další pásová pec  o pečící ploše 44m2, závěsová kynárna,  byly zbudovány nové sklady, expediční  a balírenské prostory, kotelna, nové sociální zařízení pro zaměstnance a v neposlední řadě klimatizace výroby. Proběhla také plynofikace provozu, což přispělo především ke zvýšení hygieny provozu.

V následujícím roce proběhla přístavba haly na výrobu jemného pečiva, což přispělo k bohatému rozšíření sorimentu výrobků. Instalovaná linka Rondo zajišťuje nejen vysokou kvalitu výrobků, ale též hygienu a produktivitu práce.

Průmyslová linka na výrobu chleba neumožňovala produkci menších sérií chlebových výrobků, proto bylo přistoupeno k vybudování řemeslné linky na výrobu bohatého sortimentu chlebů dle požadavků trhu. Jedná se především o výrobky s vysokým obsahem vlákniny a dalších stopových prvků důležitých pro lidskou výživu.

V roce 2008 byla zbudována nová čistička odpadních vod s dostatečnou rezervou.

BEAS, a.s., pekárna Lično má v současné době v provozu celkem 9 výrobních linek, hodinový výkon výroby chleba je 900 kusů na industriální lince a 600 kusů na řemeslné lince, celkem tedy 1500 kusů za hodinu chleba o hmotnosti 1150g.  Běžné pečivo vyrábíme výkonem 21500 ks za hodinu.

Firma zásobuje cca 900 zákazníků na úzení 8 okresů  Královéhradeckého a Pardubického kraje 41 pekařskými vozy výhradně značky Mercedes, Renault a Iveco.

Mezi oblíbené výrobky Ličenské pekárny  patří jednoznačně Ličenský chléb. Vyrábí se bez konzervantů a z vody s parametry vody kojenecké, navíc navazuje na více než dvaapadesát let trvající tradici zdejší výroby. Již osmkrát se díky němu stala pekárna Lično vítězem soutěže Potravinář a potravina roku Královéhradeckého kraje v kategorii Mlýnské a pekárenské výroby a sedmkrát jejím celkovým vítězem.

V současné době nese 22 výrobků ocenění  kvality Klasa, dále  2 výrobky nesou ocenění „Orlické hory – originální produkt“ garantující zákazníkům původ v daném regionu, výrobu tradiční technologií z místních surovin, šetrnost k životnímu prostředí a v neposlední řadě i vysokou kvalitu.  

V roce 2010 byl na „Dnech chleba“ v Pardubicích vyhodnocen Ličenský chléb řemeslný jako chléb roku v kategorii řemeslný chléb a v roce 2012 byl Ličenský chléb kvasový vyhodnocen jako chléb roku v kategorii konzumní chléb. V roce 2011 byly oba chleby vyhodnoceny jako chléb vynikající kvality.

Společnost se řídí nejpřísnějšími kritérii v oblasti výroby potravin. Je zde zaveden a certifikován systém řízení jakosti IFS a systém kritických bodů při výrobě potravin HACCP.

V současné době pracuje ve firmě přes 200 zaměstnanců, kteří vyrábí na 230 druhů pekařských výrobků, včetně ruční výroby svátečních a svatebních koláčků. Každý rok navíc ličenská pekárna  přichází na trh s novými výrobky.

Firma BEAS, a. s. provozuje  kromě ličenské pekárny i cukrárnu v Letohradě, kde se vyrábí cca 100 druhů cukrářských výrobků pro zásobování celého regionu. Velkým úspěchem v roce 2011 bylo získání ocenění Regionílní potraviny Královéhradeckého kraje s výrobkem Ananasový terč.

 

 

Proč jste se rozhodli právě pro značku Český výrobek – garantováno Potravinářskou komorou ČR?

Právě proto, že je značka garantována Potravinářskou komorou ČR. Pekárna Lično patří mezi významné dodavatele v Královéhradeckém a Pardubickém kraji. Většina našich výrobků je vyráběna podle tradičních receptur a  proto chceme pomoci zákazníkům se lépe  orientovat na současném trhu a  nabídnout výrobky z tradičních receptur a českých surovin ve vynikající kvalitě.

 

 

Co od značky Český výrobek – garantováno Potravinářskou komorou ČR očekáváte?

Posílení pozice výrobků i firmy na regionálním  trhu.

 

 

Kolik a jaké Vaše výrobky značku Český výrobek – garantováno Potravinářskou komorou ČR získaly?

V současné době nese značku 10 našich výrobků.

 

 

Kde může zákazník tyto výrobky koupit?

Naše výrobky zákazník může koupit na nezávislém českém trhu i na vybraných řetězcích na území Královéhradeckého a Pardubického kraje.

 

 

Seznam výrobků se značkou Český výrobek – garantováno Potravinářskou komorou ČR

Ličenský chléb kvasový

Ličenský chléb řemeslný

Chléb ličenský Sokolík

Chléb slunečnicový

Chléb Aroma vícezrnný

Chléb Vital vícezrnný

Chléb Porlico vícezrnný

Veka tuková

Závin s makovou náplní

Sváteční koláčky směs

 

 

 

Vizitka společnosti - kontakt

BEAS, a.s.

Gočárova 1620, 50101 Hradec Králové

tel.: +420 494 384 206, +420 494 384 635

fax: +420 494 384 652

e-mail: beas@beas.cz

web: www.beas.cz

 

Více informací o společnosti BEAS, a.s. naleznete na www.beas.cz.

 

 

 

Další společnost, která je držitelem značky "Český výrobek - garantováno Potravinářskou komorou ČR", představíme příští týden.

 

 

 

 

Autor: Iva Caklová, Potravinářská komora České republiky

Vydáno: 15. 1. 2014

Galerie: 
Chléb slunečnicový
Ličenský chléb řemeslný
Veka tuková
Chléb Aroma vícezrnný
Chléb ličenský Sokolík
Chléb Porlico vícezrnný
Chléb Vital vícezrnný
Ličenský chléb kvasový
Sváteční koláčky směs
Závin s makovou náplní
Autor: 
Iva Caklová, Potravinářská komora ČR