Pozvánka k účasti v projektu na podporu exportních zájmů českých firem v oblasti agroprůmyslu ve Vietnamu

Datum konání: 15. 10. 2014 - 17. 10. 2014
Místo: Velvyslanectví ČR v Hanoji
Zaměření: Pro podnikatele
Typ: Veletrh, kontaktní akce
Popis:

Jednou z priorit ZÚ Hanoj v roce 2014 v obchodně–ekonomické oblasti je podpora českých firem z oblasti agroprůmyslu a souvisejících oborů při pronikání na vietnamský trh. V rámci projektu ekonomické diplomacie, financovaného z prostředků MZV, ZÚ Hanoj organizuje účast na specializovaném veletrhu Vietstock v Ho Chi Minh City v říjnu 2014, kde se české firmy představí v rámci české expozice a doprovodného semináře o českém sektoru zemědělských a potravinářských technologií a výrobků, na který bude navazovat B2B jednáním s místními firmami a institucemi. Přestože výsledky vietnamského zemědělství jsou výrazné (tvoří 22% HDP a zaměstnává přes 70% práceschopného obyvatelstva), přetrvává zemědělská a potravinářská výroba bez využití moderních zemědělských technologií, což má za následek nízkou produktivitu práce a současně vietnamské potravinářské výrobky mnohdy nemohou konkurovat na světových trzích svou kvalitou, balením apod. Sektor živočišné výroby se rozvíjí poměrně pomalu a jeho výkony jsou stále hluboko pod potenciálem vietnamského trhu, což vytváří příležitosti pro zahraniční dodavatele masa a mléka.
 

Organizátor: Velvyslanectví ČR v Hanoji
Kontakt:

Ekonomický rada ZÚ Hanoj, Ing. Milan Vágner, e-mail: milan.vagner@mzv.cz

Cíl akce, další informace:

České firmy a instituce mohou pomoci nedostatky vietnamského zemědělství eliminovat jednak dodávkami zařízení a technologií nebo v rámci vyšších forem spolupráce.

Hlavním cílem projektu ekonomické diplomacie ZÚ Hanoj je podpořit české firmy při pronikání na místní trh v oblasti zemědělských strojů a technologií vč. zavlažovacích systémů, technologií pro ustájení, obnovitelných energetických zdrojů souvisejících se zemědělstvím a dále i výrobků českého agroprůmyslu (potravinářské výrobky, hnojiva apod.). Dalším cílem je podnítit a nastartovat navázání přímé spolupráce mezi českými a vietnamskými firmami a institucemi v oblasti výrobní, obchodní, vědecko-technické a investiční včetně zakládání společných podniků nebo transferu technologií. Jako námět pro vědecko-technickou a výrobní spolupráci s vietnamskými partnery zasíláme v příloze „Technologické potřeby Vietnamu v oblasti zemědělství a dalších oborech“. Materiál zpracovala agentura Vietnam State Agency of Technology Innovation, která má s Technologickou agenturou ČR (TA ČR) uzavřeno memorandum o spolupráci. Uvedené potřeby jsou příležitostí pro společný projekt českých a vietnamských subjektů s potenciální možností získat dotaci z českého programu „Delta“, který řídí TA ČR.

Vyvrcholením projektu bude účast českých firem a institucí na veletrhu Vietstock 2014 Expo v HCMC ve dnech 15.-17. října 2014, která bude doplněna seminářem o českém sektoru zemědělských technologií/technologií obnovitelných energetických zdrojů a výrobků českého agroprůmyslu, po kterém bude následovat B2B jednání českých firem a vietnamských partnerů. ZÚ plánuje českou expozici na ploše 18 m2. Vlastní účasti na veletrhu bude předcházet komunikace ZÚ Hanoj s českými a vietnamskými partnery a snaha o jejich „propojení“ ještě před říjnovým veletrhem. Zástupci zúčastněných českých firem a institucí si budou hradit jen cestovní náklady; ostatní náklady související s účastí na veletrhu (výstavní stánek, seminář a B2B jednání) pokryje ZÚ Hanoj z projektu ekonomické diplomacie.

Veletrh Vietstock patří k největším výstavám zemědělských technologií ve Vietnamu a celém regionu JV Asie. Cílovými skupinami projektu ve Vietnamu jsou oborové asociace a specializované instituty, konkrétní uživatelé zemědělských technologií (farmáři, družstva apod.) a dovozci/distributoři výrobků agroprůmyslu (technologie, potraviny, hnojiva apod.).

ZÚ Hanoj zve oslovené instituce (komory, svaz, asociace, státní agentury aj.) k účasti v projektu a dále žádá o distribuci této informace jejich členům a nábor k aktivní participaci. Oceníme reakci českých firem a podnikatelů, univerzit, výzkumných ústavů a dalších zainteresovaných institucí, které mají zájem na projektu spolupracovat.Očekáváme osobní účast zástupců českých firem a institucí na veletrhu Vietstock a/nebo zaslání námětů na spolupráci a katalogů firem v tištěné i elektronické podobě, abychom mohli tyto materiály využít na veletrhu a při jednání s vietnamskými partnery. Pozn.: dne 5. března t.r. zahajujeme sérii jednání s místními institucemi na Union of Farmers a Vietnam Feed Association a následovat budou rozhovory s dalšími profesními svazy a asociacemi s cílem zjistit technické a technologické požadavky partnerů.

Současně očekáváme pozitivní odezvu Ministerstva zemědělství ČR a účast vysokého představitele resortu zemědělství na veletrhu Vietstock v říjnu 2014 v HCMC. V průběhu minulého roku se MZe ČR ve spolupráci se ZÚ Hanoj podařilo zaregistrovat Českou republiku do seznamu zemí, které mají schváleny dovozy potravin rostlinného původu do Vietnamu. Obdobnou registraci bychom rádi realizovali i pro potraviny živočišného původu.

Soubory:

 

 

Vydáno: 9.7.2014

Autor: Hospodářská komora ČR

Autor: 
HK ČR
Kategorie: