Potravináři chtějí věřit, že úsudek ČNB byl správný, byť prozatím pocítili především jeho negativní dopady

V souvislosti s oslabením české koruny devizovými intervencemi Českou národní bankou ve 3. čtvrtletí tohoto roku, které vyvolalo bouřlivé reakce u odborné i laické veřejnosti, se rozhodla Potravinářská komora ČR o dlouhodobější monitoring vlivu těchto opatření na ekonomiku a provoz potravinářských podniků. 

Řada firem potravinářského průmyslu hodnotí kroky ČNB kriticky. Jedná se především o podniky, které značnou část surovin k výrobě potravin dováží a profit z exportu nedokáže pokrýt ztráty při výrobě a prodeji v tuzemsku.

I přes skutečnost, že si řada firem zajistila v bankách kurzy EUR a USD za předem dohodnuté ceny, počítají podle předběžných propočtů se ztrátou. Důvodem bývají např. dlouhodobé kontrakty v českých korunách na výrobky, do nichž vstupují suroviny dovážené v eurech, a jež musí dodávat obchodníkům do vyčerpání kontraktů. U části sortimentu jsou výrobci nuceni vypovědět smlouvy z důvodu nemožnosti dodávat za stávající ceny. Mnoho potravinářských podniků má kromě nákupu technologií do výroby realizovaných v eurech také nasmlouvány pronájmy prostor v této měně, a tak došlo podle jejich slov téměř k okamžitému navýšení nákladů. Firmy se snaží tlumit zvýšené náklady ve výrobě snížením marží na výrobcích, ale bohužel řada z nich již nemají při snižování kam jít a někteří se obávají nejhoršího, a to, že budou nuceni omezit výrobu a snížit počet zaměstnanců.

Intervence ČNB přišla podle mlynářů z hlediska vývoje cen pšenice a ostatních obilovin nevhod. Průmyslové mlýny v České republice stejně jako pekárny upozorňují na vznik ztrát, protože ceny mouky již zvýšit nemohou. Trh s pekárenskými výrobky je dle jejich vyjádření takový, že nelze ceny obilí do cen výrobků již promítnout. Obilí je současně i významnou krmnou surovinou, proto se jeho cena promítne také do cen krmiv a tím i do živočišných produktů, především masa a vajec. Zpracovatelé masa udávají, že omezili dovozy prasat ze zahraničí a zvýšili porážky prasat z českých chovů.

Převážně pozitivní dopad zmíněné intervence ČNB lze zaznamenat u zpracovatelů mléka a mléčných výrobků, kteří velký díl své produkce vyvážejí. Zdražení importů a s tím související omezení dovážených objemů pomáhá postupně narovnávat, zejména na mezinárodních maloobchodních řetězcích, ceny komoditních výrobkových skupin.

Pro konečnou a přesněji vyčíslitelnou interpretaci dopadů kroků ČNB si budeme muset samozřejmě ještě chvíli počkat, nicméně pro potravináře a zřejmě i pro celé podnikatelské prostředí bude v nadcházejícím roce nejdůležitější ekonomická stabilita České republiky a vyšší právní jistota v dodavatelsko-odběratelských vztazích.

 

Pro více informací, prosím, kontaktujte:

 Ing. Jarmila Štolcová, Ph.D., tisková mluvčí PK ČR

Tel.: +420 296 411 196,  e-mail: stolcova@foodnet.cz

 

Další informace a odkazy naleznete na internetové adrese: http://www.foodnet.cz

 

TZ_PK_CNB_07_01_2014.rtf [1.11 MB]

 

 

Vydáno: 7.1.2014

Autor: Potravinářská komora ČR

Autor: 
Ing. Jarmila Štolcová, Ph.D., tisková mluvčí PK ČR