Postup pro zvýšení nutriční hodnoty nadouvané rýže

 
Při superkritické fluidní extruzi působí teploty kolem 100 °C na rozdíl od obvyklé parní extruze probíhající při 130 – 180 °C. Důsledkem je mnohonásobně vyšší zachování vlákniny bílkovin a dalších živin.

 

Použitím superkritické fluidní extruze se výzkumníkům z Cornell Universit ( Ithaca, stát New York) podařilo vyrobit pufovanou rýži, u níž jsou ve značně vyšší míře zachovány důležité živiny.

Obvykle se pro výrobu nadouvané/pufované rýže používá parní extruze, při níž působí teploty mezi 130 – 180 °C. Použitím CO2 v superkritickém stavu jako plastifikátoru (snižování viskozity) a jako nadouvadla se vytvoří produkt, v němž je zachováno 8krát více vlákniny a 3krát více bílkovin než v komerčních produktech vyrobených tradiční parní extruzí. Při novém postupu se používá teplota kolem 100 °C, přičemž je zachován i větší podíl dalších živin včetně minerálních látek a vitaminů.

Výsledky studie byly zveřejněny v článku „Micronutrient and Protein-fortified Whole Grain Puffed Rice Made by Supercritical Fluid Extrusion“ 

v Journal of Agricultural and Food Chemistry, 60, 2012, č. 11.

 

Food Technology, 67, 2013, č. 2, s. 12

 

 

Zdroj: ÚZEI, Agronavigátor.cz

Vydáno: 22.5.2013

Autor: 
Ing. Irena Suková (ÚZEI, Agronavigátor.cz)