Nové nařízení vlády napomůže ochraně práv spotřebitelů před nekalými praktikami

Nové nařízení vlády napomůže ochraně práv spotřebitelů před nekalými praktikami

VLÁDA NA SVÉM JEDNÁNÍ SCHVÁLILA NAŘÍZENÍ O VZOROVÉM POUČENÍ O PRÁVU NA ODSTOUPENÍ OD SMLUV UZAVŘENÍM DISTANČNÍM ZPŮSOBEM NEBO MIMO OBCHODNÍ PROSTORY A VZOROVÉM FORMULÁŘI PRO ODSTOUPENÍ OD TĚCHTO SMLUV. TENTO NÁVRH PŘEDLOŽIL MINISTR PRŮMYSLU A OBCHODU JIŘÍ CIENCIALA.

Nařízení vlády reaguje na novou právní úpravu v občanském zákoníku, účinném od 1. 1. 2014, a je transpozicí příslušných ustanovení směrnice o právech spotřebitelů. "Je zcela v souladu se schváleným programovým prohlášením, ve kterém je ochrana práv spotřebitelů uvedena jako jedna z priorit vlády Jiřího Rusnoka," uvedl ministr Jiří Cienciala.

Nový občanský zákoník ukládá podnikatelům povinnost poskytnout spotřebiteli řadu informací, které jsou uvedeny v § 1811 a v § 1820 občanského zákoníku a které připadají pro danou smlouvu v úvahu, např. totožnost obchodníka, označení zboží a služby, cena, způsob platby, případná povinnost zaplatit zálohu, způsob výpočtu ceny při opakovaném plnění, podmínky, lhůtu a postupy pro odstoupení od smlouvy, aj.

"Připravili jsme takové vzorové poučení a takový vzor formuláře na odstoupení od smlouvy, aby to bylo jednoduché, pochopitelné a snadno použitelné. Doufáme, že to bude pro lidi opravdu užitečné," dodává náměstek ministra pro oblast ochrany spotřebitele Tomáš Hajdušek.

Nařízení vlády tak přináší pro podnikatele ve vztahu ke spotřebitelům tyto změny:

  • podnikatel může využít vzorové poučení o právu na odstoupení od smluv (viz první část přílohy k nařízení vlády) a tak snadnou formou předat spotřebiteli povinné údaje o podmínkách, lhůtách a postupech pro uplatnění tohoto práva, jakož i údaje o souvisejících nákladech apod. Povinné informace však může spotřebiteli sdělit i jiným způsobem. Současně musí poskytnout formulář pro odstoupení, jehož náležitosti stanoví prováděcí předpis (formulář je zcela nový požadavek). Je na spotřebiteli, zda tento formulář využije, nebo zvolí jinou formu odstoupení od smlouvy.
  • nová právní úprava pomáhá podnikatelům poskytnout spotřebiteli v úplnosti všechny ze zákona povinné informace o možnosti odstoupit od smlouvy, a to např. i ve vztahu k různým modalitám odstoupení od smlouvy, které se liší v případě smluv o koupi zboží a v případě smluv o poskytování služeb; specifická pravidla jsou stanovena např. pro situace, kdy je předmětem smlouvy opakované plnění; upraveny jsou i náklady na odstoupení, které nese spotřebitel (opět jiná je situace u koupě zboží a jiná u poskytování služeb)

Přílohy ke stažení

 

Vydáno: 31.10.2013

Autor: MPO

 

Autor: 
Ministerstvo průmyslu a obchodu
Kategorie: