Nizozemsko třetí v žebříčku inovací v potravinářském průmyslu

Nizozemské potravinářské podniky se zaměřují především na efektivitu výrobních procesů a snižování nákladů namísto obnovy produktových řad a marketingu, což je dle LEI z dlouhodobého hlediska slepá cesta.

Ve srovnání s Dánskem, Německem, Francií, Itálií, Polskem, Španělskem a Velkou Británií má nizozemský potravinářský průmysl relativně silnou pozici na poli výzkumu a vývoje. Taktéž ve spolupráci při inovacích je země nadprůměrná. Tím, že se Nizozemsko zaměřuje na efektivitu výrobních procesů a snižování nákladů, se zde ovšem v dlouhodobém časovém horizontu dostávají pod tlak konkurenceschopnost a pracovní příležitosti.

Inovace mají pozitivní efekt na produktivitu, export a obrat malých a středně velkých podniků aktivních v potravinářském průmyslu. „Tyto podniky často neinvestují do výzkumu a vývoje stejným způsobem jako velké firmy, ale neznamená to, že jsou méně inovativní“, dodává LEI. Inovace malých a středně velkých podniků mají častěji postupně vzestupný charakter.

Náklady na výzkum a vývoj jsou pro tyto typy podniků relativně vysoké a rizika relativně velká. Také je náročné inovace zúročit, protože je těžké ochránit nové výrobky před napodobeninami a know-how se v tomto sektoru šíří rychle.

 

Vydáno: 7.10.2013

Autor: CzechTrade

Autor: 
kolektiv pracovníků Zastoupení MPO pro Nizozemsko, Brusel.