Na pořadu jednání je problematika vzájemné spolupráce v následujících oblastech: energetika, průmysl, obchod a investice, doprava a infrastruktura, zemědělství, potravinářství, životní prostředí, výzkum a inovace, cestovní ruch, zdravotnictví a zdravotní

Ukrajinští odborníci prognózují především narůst exportu do EU v oblasti dodávek drůbežího masa a výrobků rostlinné výroby. Významné změny v oblasti exportu obilí se neočekávají, jelikož pro většinu položek této komodity jsou již dávno stanoveny nulové sazby dovozního cla. Směr vývozu ukrajinského obilí vyznačuje navíc světová cenová konjunktura. Zatímco v marketingovém roce 2012/13 se podílel vývoz obilí do EU 36 % na celkovém exportu této komodity, v r. 2013/14 se ten podíl zmenšil na 24 %, jelikož Ukrajina otevřela trhy Východní a Jihovýchodní Asie (Čína, Vietnam, Malajsie, Indonésie, Japonsko, Jižní Korea) a začala zvyšovat dodávky do těch regionů.

Výrobci slunečnicového oleje se také obrátili směrem na Východ. V r. 2013 se podílel vývoz oleje do EU 12,6 % (403,4 tis. t ve výši 400,9 mil. USD) na celkovém vývozu této komodity. Nicméně při zachování toho objemu ušetří vývozcům nová opatření EU cca 28-29 mil. EU, jelikož zahrnují zrušení stávajícího cla na dovoz slunečnicového oleje, které se pohybuje v rozmezí 3,2-9,6 % dle druhu oleje (technický, ne/rafinovaný, ne/jedlý). Ukrajinská asociace zpracovatelů rostlinných tuků má však větší zájem o dodávky do EU margarínových výrobků a tuků, pro něž jsou nyní stanoveny poměrně vysoké dovozní cla ve výši  8,3-16 %.

Málo ukrajinských výrobců živočišné produkce dokáže získat výhodu z očekávaného snížení nebo dokonce i zrušení dovozních cel, jelikož pouze některé podniky vyřídily požadované evropské sanitární a další certifikáty pro dovoz na trhy EU.  Podobný balík podkladů a povolení obdrželi v létě 2013 zatím pouze ukrajinští výrobci drůbežího masa. Dle nové iniciativy EU získají ukrajinští výrobci bezcelní kvótu na dovoz drůbežího masa ve výši 36 tis. t.

V létě 2014 po vyřízení příslušných papírů dostanou přístup k evropskému trhu místní výrobci vajec. V rámci asociační dohody je však stanoven poměrně malý objem dovozní bezcelní kvóty ve výši 300 mil. vajec, mimo to množství se musí zaplatit clo, jehož výše sáhá až 60 %.

Zatím žádná ukrajinská mlékárna nemá právo na vývoz produkce do EU včetně těch, které vyřídily příslušné evropské bezpečnostní požadavky na výrobu, jelikož na Ukrajině nejsou dokončeny a legislativně schváleny reformy identifikace mléčného dobytka.

Na snížení cel se těší místní výrobci bonbonů a cukrovinek, pro něž je nyní evropský trh kvůli vysokým clům (8-44 %) téměř uzavřený, do evropských zemí směřuje pouze 4,5 % celkového ukrajinského vývozu sladké produkce. Ukrajina exportuje ročně 500 tis. t cukrovinek a bonbonů ve výši 1 mld. USD. Představitelé místního cukrářského odvětví vidí velký potenciál i pro dodávky škrobové a melasové suroviny a polotovarů. Vývoz těch položek se blokuje stávajícím clem ve výši 50 % až 200 % hodnoty suroviny. Dle ukrajinských výrobců jsou objemy bezcelních kvót na dovoz té produkce zanedbatelně malé (11 tis. t), takže budou pokračovat v jednáních s odborníky EU o navýšení kvóty na 100 tis. t

 

Vydáno: 24.3.2014

Autor: CzechTrade

Autor: 
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraničního zastoupení MPO v Kyjevě.
Kategorie: