Ministři pro zemědělství a rybářství jednali ve Vilniusu o rodinných farmách

„I přestože v České republice převažují větší zemědělské podniky, což je dáno historickým vývojem, jsou rodinné farmy významnou složkou českého zemědělství. Je třeba hledat cesty, aby celý zemědělský komplex úspěšně fungoval a obnovené rodinné farmy neztrácely pod ekonomickým tlakem svůj charakter. Domnívám se, že pokud jde o udržitelnost, inovace a spolupráci, je to možné i bez omezení vlastnictví či velikosti podniku,“ řekla náměstkyně ministra pro společnou zemědělskou a rybářskou politiku EU Jaroslava Beneš Špalková.

Výhodou malých rodinných farem je přizpůsobivost. Jejich aktivity jsou často pestřejší než zaměření velkých společností, na druhou stranu však mají omezenější lidské i finanční zdroje. Pro zlepšení udržitelnosti je proto podle ČR stěžejní podpora různorodosti zemědělské i nezemědělské činnosti. Především s ohledem na možnost zaměstnání rodinných příslušníků a přidávání hodnoty produktům při jejich zpracování na farmě.  

„Pokud jde o podporu životaschopnosti rodinných farem, jednou z možností je daňové zvýhodnění při generačním převodu farmy z otce na syna nebo dceru v rámci rodiny. V Česku se podařilo prosadit osvobození od daně při převodu majetku při postoupení farmy nástupci právě v rámci rodiny. Vhodnou podporou je i poskytování zvýhodněných úvěrů pomocí podpory úrokové sazby. V České republice se uplatňuje prostřednictvím Podpůrného garančního a lesnického fondu v podobě dotace úroků z provozních a investičních úvěrů,“ uvedla náměstkyně Beneš Špalková.

Valné shromáždění OSN vyhlásilo rok 2014 rokem rodinných farem. Primárním cílem této iniciativy je celosvětová podpora, rozvoj a posílení rodinných farem a hospodářství, a to včetně zahradnictví, živočišné výroby, rybářství a lesnictví.

 

Vydáno: 10.9.2013

Autor: Ministerstvo zemědělství

Autor: 
Ing. Dana Večeřová, Mze