Minimalizace rizik v souvislosti se setím namořeného osiva

Minimalizace rizik v souvislosti se setím osiva namořeného přípravky s účinnou látkou klothianidin, thiamethoxam, fipronil a imidakloprid.

Komise EU reagovala přijetím směrnice 2010/21/EU ze dne 12. března 2010, kterou se mění příloha I směrnice Rady 91/414/EHS, pokud jde o zvláštní ustanovení týkající se klothianidinu, thiamethoxamu, fipronilu a imidaklopridu (dále jen „směrnice Komise“), na náhodná uvolnění uvedených účinných látek v několika členských státech, která způsobila značný úbytek včelstev.

Aby se předešlo budoucím nehodám, byla pro klothianidin, thiamethoxam, fipronil a imidakloprid stanovena v příloze I této směrnice Komise dodatečná ustanovení včetně vhodných opatření ke zmírnění rizika s tím, že členské státy měly zajistit implementaci směrnice Komise v rámci národních předpisů do 31. října 2010. V návaznosti na tuto směrnici Komise došlo vyhláškou č. 298/2010 Sb. ze dne 20. října 2010 ke změně vyhlášky č. 369/2009 Sb., o podrobnostech uvádění osiva a sadby pěstovaných rostlin do oběhu (změna ustanovení § 22 odst. 7 vyhlášky) – s účinností od 1. listopadu 2010. Osivo ošetřené přípravkem s výše uvedenými účinnými látkami musí mít na úřední návěsce nebo návěsce dodavatele uvedenu tuto skutečnost a zároveň uvedeno opatření ke zmírnění rizik stanovených v povolení použitého přípravku na ošetření osiva.

Opatření, týkající se mechanizace, za účelem ochrany necílových organismů, zejména včel, v případě použití uvedených účinných látek k ošetření osiva jsou následující:

Nanášení na osivo se smí provádět jen v profesionálních zařízeních pro ošetřování osiva. V těchto zařízeních se musí používat nejlepší dostupné techniky, kterými lze minimalizovat rozptyl prachu během používání, skladování a přepravy. Pro setí se použije adekvátní vybavení, které zajistí vysoký stupeň vpracování do půdy, minimalizaci úniku látky a minimalizaci rozptylu prachu.

Při setí namořeného osiva přípravky obsahujícími výše uvedené účinné látky existuje riziko úniku přípravků a rozptylu prachu do ovzduší při použití podtlakových pneumatických secích strojů. Tyto by měly být vybaveny konstrukčními prvky,které odvádějí a směrují tlakový vzduch od výsevních ústrojí na povrch pozemku/půdy, čímž významně omezují rozptyl prachových částic, které mohou nést zbytky mořidel. Státní rostlinolékařská správa vydává s ohledem na výše uvedené seznam doporučených pneumatických secích strojů.

Přílohy

Související odkazy