Milka ovládá trh čokoláady, Lindt a Ritter Sport se dostávají do popředí.

170 milionů eur vydají Rakušané ročně za čokoládu – pralinky a jiné podobné cukrovinky však do tohoto údaje nejsou započteny. Pokud bychom věřili statistice, sní typický Rakušan za rok 63 tabulek čokolády, což činí cca 6,3 kilo. Jestli je to hodně nebo málo, záleží na srovnání: Britové a Irové jí dvakrát tolik, Italové zase ani ne polovinu.

Každé druhé euro, které je vyděláno na čokoládě, jde americkému výrobci Milky firmě Mondelez (do října 2012 se firma jmenovala Kraft Foods). Druhou nejvýznamnější firmou je švýcarská skupina Lindt (9% podíl na trhu) a třetí německý Ritter Sport (7% podíl na trhu). S tímto podílem dodávají zmíněné dvě společnosti na trh asi tolik, kolik všechny obchodní řetězce jako je Hofer, Billa či Spar dohromady pod jejich vlastními značkami.

Ritter Sport vykázal v roce 2012 v Rakousku obrat 10 milionů eur. Za tento rok chce rakouský ředitel společnosti Wolfgang Stöhr dosáhnout obratu 12 milionů. Pro firmu Ritter Sport je rakouský trh spolu s Dánskem druhým nejdůležitějším exportním trhem. Pouze Rusové a Italové nakupují více. Produkce je vyráběna výhradně ve Waldenbuchu, kousek od Stuttgartu v sídle firmy. Denně se vyexpeduje 2,5 milionů tabulek čokolády do 95 zemí světa. Z toho v minulém roce plynulo do Rakouska 2,5 milionů tabulek čokolády.

Čínská touha po sladkostech

Odborníci vycházejí z toho, že čokoláda bude brzy dražší. Výrobci se k tomuto tématu ještě nevyjadřují. Pozadí možného zvyšování cen je ovšem následující: Asie přichází pomalu na chuť čokoládě – v současné době je spotřeba na hlavu v Číně okolo 0,1 kila za rok. A také v západních zemích se bude jíst opět více sladkého, než před vypuknutím finanční krize. V roce 2009 bylo světově prodáno 6,9 milionů tun čokolády, nyní počítá společnost Euromonitor zabývající se výzkumem trhu již se 7,4 miliony tun. Obrat se odhaduje na 110 miliard dolarů.

 

 

Vydáno: 3.10.2013

Autor: CzechTrade

Autor: 
kolektiv pracovníků zahraničního zastoupení MPO ve Vídni.