Metodika provádění studií trvanlivosti pro Listeria monocytogenes

NRL pro Listeria monocytogenes SVS ČR zpracovala metodiku provádění studií trvanlivosti pro Listeria monocytogenes u potravin určených k přímé spotřebě. Provádění těchto studií trvanlivosti je definováno v nařízení Komise (ES) č. 2073/2005 ze dne 15. listopadu 2005, o mikrobiologických kritériích pro potraviny, ve znění pozdějších předpisů.

Metodika je určena především pro provozovatele potravinářských podniků (PPP), inspektory příslušných dozorových orgánů a laboratoře, které se budou o provádění těchto studií ucházet.

Cílem této metodiky je, kromě jiného, sjednotit provádění studií pro jednotlivé PPP, umožnit jednotný přístup a vyhodnocení u příslušných inspektorů a stejně kvalitní provedení studie v různých laboratořích.
Při zpracování této metodiky jsme vycházeli především z dokumentu EU Community Reference Laboratory for Listeria monocytogenes „Technical guidance document on shelf-life studies for Listeria monocytogenes in ready-to-eat foods", Version 2, November 2008, corrected 2009 29/04/2009.
 

Metodika provedení studie je rozdělena do dvou částí: a) metodika praxe b) laboratorní provedení.

První část metodiky se věnuje možnému členění výrobků u jednotlivých PPP a následnému odběru vzorků k provedení laboratorních testů. Laboratorní část studie detailně popisuje vlastní provedení a rozlišuje dva základní laboratorní mikrobiologické postupy:
a) „Challenge test" (expoziční test), kde se používají k testování uměle kontaminované vzorky,
b) studii trvanlivosti, kde se testují přirozené vzorky bez umělé kontaminace.

V závěru předložené práce jsou uvedena doporučení jak pro PPP, tak pro příslušné dozorové orgány.

 

 

Vydáno: 22.1.2013

 

Autor: 
Ing. Kamila Grulichová, MZe