Kukuřice má vlastní zbraně proti nepřátelům
Při nebezpečí volají rostliny kukuřice o pomoc a lákají tak přirozené nepřátele škůdců. Tím se samy nepřímo chrání.
Vědci z USA a Švýcarska prokázali, že kukuřice produkuje při požeru listů housenkami peptid označený ZmPep3, který stimuluje tvorbu vlastních toxických látek. Kromě toho rostlina vylučuje aromatické látky, které přitahují lumčíky. Ti pak kladou vajíčka do housenek a tím je usmrcují. Výzkumná zpráva byla publikována ve vědeckém časopise PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences).
Jak oznámil Německý výbor pro kukuřici (DMK), byly takové obranné reakce vyvolané peptidy již popsány u rostlin z čeledi lilkovitých. Vědecký tým pod vedením Center for Medical, Agricultural and Veterinary Entomology v Gainesville (USA) nyní takový peptid identifikoval u kukuřice. Vědci z University Neuenburg ve Švýcarsku pod vedením Teda Turlingse, vedoucího laboratoře Fundamental and Applied Research in Chemical Ecology (FARCE), pak prokázali, že se jedná o peptid ZmPep3 a zcela cílené reakce rostlin.
V pokusech vědci simulovali u rostlin napadení housenkami blýskavky červivcové (Spodoptera exigua) a zkoumali reakce kukuřice. Přitom zjistili, že požírané listy produkují speciální peptid. Tento peptid je složený z několika aminokyselin, což vede k tvorbě hormonů a aromatických látek. Těkavé látky (terpeny) lákají nepřátele housenek. Hormony stimulují tvorbu toxických látek (mimo jiné benzoxazinoidů), které působí na housenky jako přírodní insekticidy.
Švýcarští vědci dalšími pokusy doložili, že tento pochod je rostlinou vyvoláván. Konfrontovali kukuřici s jiným peptidem – ZmPep1, který se vytváří při houbových chorobách. Rostliny kukuřice promptně reagovaly na ohrožení houbovým patogenem, ale nevylučovaly žádné aromatické látky, které přitahují lumčíky, protože ti nemohou kukuřici při houbové infekci pomoci.
Poznatky mají velký význam především pro šlechtění rostlin, protože ukazují nové možnosti dalšího zlepšení odolnosti rostlin. (dmk)
Zdroj: ÚZEI, Agronavigátor.cz
Vydáno: 6.6.2013