Krmiva: dlouhodobé dopady použití GM rostlin

Při použití GM rostlin v krmivech se neočekávají negativní dlouhodobé účinky. K tomuto výsledku dospěli britští a francouzští vědci ve své metastudii, která byla publikována v prosinci roku 2011.

Vědecký tým pod vedením profesorky Agnès Ricrochové z pařížského Technologického institutu pro život, potravinářské a environmentální vědy (AgroParisTech) analyzoval celkem 12 dlouhodobých studií trvajících po dobu více než 90 dní až po 2 roky, a také 12 multigeneračních studií (2 až 5 generací), ve kterých byla zvířaty zkrmována Bt kukuřice, sója tolerantní vůči herbicidům, GM brambory, tritikale a rýže.

U pokusných zvířat byly sledovány parametry jako růst, příjem krmiva a hmotnost orgánů. Prováděly se rozbory mléka a krve, a také histologické rozbory tkání jednotlivých orgánů zvířat. Vědci dospěli k závěru, že v žádné ze zkoumaných studií nebyly nalezeny důkazy o tom, že by konzumace geneticky modifikovaných rostlin negativně ovlivnila zdravotní stav zvířat.

Kromě toho dospěli vědci z Velké Británie a Francie na základě provedených výzkumů k závěru, že krmivářské pokusy přesahující dobu 90 dnů jsou dostatečně dlouhé pro vyhodnocení zdravotní nezávadnosti geneticky GM plodin. Déletrvající a složitější studie by za normálních okolností neměly přinést žádné dodatečné poznatky.

Zdroj: ÚZEI