Jak v zimě nakupovat ovoce a zeleninu?

Nekvalitní, tedy přemrzlé či jinak nevhodným skladováním poškozené produkty často odhalíme až doma. Poradíme vám, jak bezpečně poznat namrzlé brambory nebo jak se vyhnout konzumaci pesticidů při kulinární úpravě citrusů.

U některých druhů potravin nevadí, když přejdou mrazem, naopak je to žádoucí. Z šípků, které přežily první mrazíky, se vyrábí víno, mišpule jsou dokonce jedlá, až poté, co přejdou mrazem, tedy v listopadu či prosinci. Kadeřavá kapusta také lépe chutná po přejití mrazem, odolná je i cibule. A ledové víno si svůj věhlas zasloužilo právě díky zmrzlým hroznům. Jak je to ale s prodejem brambor, čerstvého ovoce a zeleniny v období mrazů?

Jejich prodej není na veřejných tržištích v období mrazů současnou legislativou zakázán, ale ani nejsou stanoveny limitní hranice teplot, při kterých by se produkty nesměly prodávat. Musí však být splněna základní podmínka – výrobky nesmějí být poškozené nízkými teplotami nebo mrazem. Pokud vznikne takovéto porušení jakosti, nesmějí být produkty uváděny do oběhu, protože vznikne jejich nevratné a trvalé poškození. Zodpovědnost za zboží je plně v rukách prodejců.

Poznáte namrzlé hlízy?

Prověřte skladovací podmínky v obchodě – teplota skladování a prodeje brambor by neměla klesnout pod +2 °C. Jsou-li brambory vystaveny teplotě pod bod mrazu, a to i krátkodobě, dochází k jejich namrzání a dle vyhlášky je již nelze dále nabízet k prodeji. Namrzlé brambory poznáme tak, že při rychlém zahřátí v dlani po několika minutách hlízy zvlhnou a na omak je znatelný menší odpor dužniny pod slupkou.

Jak vybírat?

Při vybírání vhodných plodů především zkontrolujte, zda jsou celé a nepoškozené, jestli na nich nevidíte stopy škůdců či dokonce škůdce samotné, zda ovoce či zelenina nejsou zničeny mechanicky nešetrným převozem nebo skladováním. Vlivem nevhodných skladovacích teplot se totiž změní konzistence i zbarvení. Pokud plody přešly mrazem, došlo pravděpodobně k nevratným změnám v jejich kvalitě, především senzorické. Chuť se tak dramaticky změní například u citrusů (jsou nahořklé a nakyslé), banány vlivem teplot pod nulou černají, brambory získávají sladkou chuť. Mrazem poškozená rostlinná pletiva jsou navíc mnohem náchylnější k mikrobiologickým změnám, tedy hnilobným procesům a tím je nevratně omezena doba jejich skladování.

 

Zimní nákupy na tržišti

Většinou tyto změny v chuti odhalíme samozřejmě až doma, kdy dojde k vyrovnání teploty potraviny s okolním prostředím, čímž se změní konzistence produktů. Jak upozorňuje Sdružení ochrany spotřebitelů, změnu typického zabarvení je možné při pečlivém výběru odhalit již v prodejně. Právě na Sdružení se často obracejí zklamaní zákazníci, kteří namrzlé plody odhalili až doma. „Řady nepříjemných překvapení by se mohli lidé vyvarovat, kdyby pečlivěji vybírali. Doporučujeme nenakupovat u otevřených stánků, ale v kamenných prodejnách a zboží si pečlivě prohlížet. I během cesty po ulicích bychom si měli být vědomi, že ovoce a zeleninu ani my jako spotřebitelé nemůžeme vystavovat působení nízkých teplot delší dobu a pak, když zjistíme, že namrzly, je jít reklamovat. S ohledem na vlastnosti ovoce a zeleniny doporučuje Sdružení ochrany spotřebitelů reklamovat běžnou zeleninu a ovoce v prodejně s paragonem do druhého dne,“ doporučuje mluvčí Sdružení ochrany spotřebitelů Ivana Picková.

 

Jak zachránit brambory?

Pokud už jsme namrzlé brambory zakoupili a nechceme je vyhodit, můžeme vyzkoušet následující postup: uskladníme je v tmavé místnosti při pokojové teplotě a volně je rozložíme. Dýcháním hlízy ztratí část cukru, který se v nich vytvořil. Potom je oloupeme a dáme do teplé vody vařit. Když voda vře, slijeme ji a brambory zalijeme novou vařící vodou se lžičkou octa, a potom uvaříme. 

Někdy se sleva nevyplatí

Někdy se stává, že cenově výhodná větší balení pomerančů či mandarinek na dně skrývají shnilé plody. Pokud spotřebitel doma zjistí, že má v síťce s ovocem nahnilé ovoce, je na místě se vrátit hned druhý den do obchodu s dokladem o nákupu potravin a trvat na výměně zboží či vrácení peněz.

 

 

 

Vydáno: 15.1.2015
Autor: Svět potravin
Autor: 
Svět potravin
Kategorie: