Jak neplýtvat potravinami?

Co můžete udělat i vy?

1.     Nakupujte chytře – plánujte si, co budete vařit, nakupujte podle připraveného seznamu. Nepodléhejte marketingovým trikům, které vás nutí nakoupit více, než potřebujete. Přestože může být cena při nákupu většího množství nižší, ve výsledku vás mohou takové potraviny přijít dráž, pokud značnou část vyhodíte.

2.     Kupujte „legrační“ ovoce – mnoho kusů ovoce a zeleniny se vyhodí kvůli tomu, že nemá požadovanou velikost, tvar nebo barvu.

 

3.     Naučte se rozumět údajům o datu použitelnosti a datu doporučené spotřeby. Většinu potravin lze bezpečně konzumovat i dlouho poté. Důležitým údajem je datum použitelnosti: jídlo zkonzumujte do tohoto data nebo si zjistěte, zda ho lze zmrazit.

4.     Nový nákup pořizujte, až když je lednička zcela prázdná. Ušetříte čas i peníze. Dodržujte doporučení ohledně správného skladování, aby jídlo zůstalo co nejdéle v bezvadném stavu.

5.     Používejte mrazničku. Zmrazené pokrmy zůstávají zdravotně nezávadné po neomezené dlouhou dobu. Čerstvé produkty a zbylé jídlo zmrazte, pokud je nemůžete sníst dříve, než se zkazí.

6.     Říkejte si o menší porce. Využijte možnosti si v restauracích objednat poloviční porci za sníženou cenu.

7.     Kompostujte. Kompostováním zbytků jídla lze omezit dopady na klima a zároveň recyklovat živiny.

 

8.     Kontrolujte svou spíž. Nově zakoupené konzervy uložte ve spíži dozadu, starší posuňte více dopředu.

9.     Využijte i to, co jste nedojedli. Zbytek kuřete z dnešní večeře se může zítra hodit na obložený chlebíček. Kostičky staršího chleba si můžete opražit do polévky.

10.     Darujte, co sami nespotřebujete. Trvanlivé potraviny i dosud nezkažené potraviny s krátkou dobou upotřebitelnosti lze darovat charitativním organizacím, vývařovnám nebo bezdomovcům.

 

 

Vydáno: 7.4.2014

Autor: Svět potravin

Autor: 
Mgr. Kateřina Bendlová
Kategorie: