Hodnocení výsledků dvou nezávislých rozborů týkajících se GMO

Expertízy vycházely z průzkumu mezi zástupci biotechnologických firem, sdružení zemědělců, výzkumných ústavů a environmentálních sdružení a zjistily všestrannou nespokojenost se současnou situací ve schvalování GMO pro pěstování, které je léta zablokováno. EK na základě vědeckého vyjádření Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) obvykle navrhne povolení, ale Rada ministrů Evropské unie nedojde k souhlasu.

Zpráva z října roku 2011 dochází k závěru, že legislativa GMO v EU nepotřebuje dramatické změny, ale žádá určitá zlepšení. Takový závěr podle ní dokládá, že hodnotitelé se nad problematikou nezamýšleli, ale dělali v podstatě průzkum mínění, při kterém, jak je dnes v západní společnosti zvykem, „demokraticky“ přisuzovali stejnou váhu názorům laureáta Nobelovy ceny a aktivisty Greenpeace.

Jistě je nutno respektovat právo každého, ale v záležitostech regulací majících dalekosáhlé dopady na ekonomiku a životní úroveň, je to na pováženou. Nejen přední vědci, ale i zpráva o evropském výzkumu GMO jasně prokazuje, že GMO nenesou jiné riziko než jakékoli jiné nové odrůdy. To ukazuje, že oprávnění speciální legislativy nevychází z oblasti věcné, ale je pouze populistickou úlitbou politiků nepodloženým pověrám kolujícím ve veřejnosti.

Podle zprávy vyslovují představitelé členských států EU často pochybnosti o vědeckém hodnocení rizika, ve skutečnosti ale sledují politické cíle. Jako řešení navrhují experti dát členským státům větší pravomoc v rozhodování o pěstování GMO. Dále je nezbytné urychlit proces schvalování dovozu GM surovin pro potraviny a krmiva, a také vytvořit jednotná pravidla pro environmentální monitorování GM plodin.

Podrobné informace můžete najít v článku „Politika EU a zemědělské biotechnologie“ v listopadovém vydání Světa biotechnologií, internetového bulletinu společnosti BIOTRIN (nezisková organizace vytvořená vědeckými pracovníky pro šíření informací o moderních biotechnologiích).

 

Soubory: 
PřílohaVelikost
internetbulletin112011.pdf109.02 KB