Egypt předpokládá soběstačnost v pšenici pro svůj dotační program do roku 2019

Egyptský ministr zemědělství oznámil, že Egypt, jakožto největší světový dovozce pšenice, by mohl dosáhnout pšeničné soběstačnosti pro svůj dotační chlebový program do roku 2019 za předpokladu, že se zvýší skladovací kapacita pšeničných sil o 1 milion tun ročně. Ačkoli byla pšeničná soběstačnost citována jednotlivými vládami jako cíl, až ministr zemědělství Ayman Abou Hadid poprvé předložil explicitní detaily.

,,Pšeničnou soběstačností myslím soběstačnost v pšenici používané k výrobě dotovaných placek chleba. To je 9 milionů tun. Můžeme toho dosáhnout za 6 let za podmínky, že budeme každý rok stavět sila s minimální kapacitou 1 milion tun,”  řekl Abou Hadid agentuře Reuters během pondělního rozhovoru.

Vláda bývalého islamistického prezidenta Mohameda Morsyho cílovala pšeničnou soběstačnost na rok 2016, aniž by výslovně uvedla, zda měla na mysli soběstačnost dotačního programu či celkovou pšeničnou potřebu země. Od té doby, co armáda sesadila Morsyho v reakci na masové protesty proti jeho vládě, se arabští spojenci ze Zálivu zavázali k miliardové pomoci za účelem podpory křehkých egyptských financí.

Egyptská současná skladovací kapacita sil je 1,5 milionu tun, nicméně Spojené arabské emiráty se zavázali, že část svého miliardového balíčku podpory (celkově ve výši 4,9 miliard USD) vyčlení na stavbu 25 nových pšeničných sil, každé s kapacitou 60 tisíc tun. Tím by země dosáhla úložné kapacity až 3 miliony tun do poloviny roku 2014.

,,Naším cílem je tvrdě pracovat, abychom stavbu dokončili do šesti měsíců,” řekl Abou Hadid.

Egypt ročně kupuje asi 10 milionů tun pšenice ze zahraničí prostřednictvím státních i soukromých nákupčích. Stát produkuje pro miliony Egypťanů dotovaný plochý arabský chléb, který se prodává za méně než 1 americký cent za kus. Program stojí 21 miliard egyptských liber (3 miliardy USD) ročně.

Abou Hadid řekl, že očekává aktuální roční státní dovoz pšenice ve výši 5 – 5,5 milionu tun a zůstane na pár příštích let stejný vzhledem k 2% meziročnímu růstu populace v zemi o 85 milionech obyvatel a neustálému rozšiřování městské zástavby na zemědělskou půdu.

,,V roce 1980 nás bylo kolem 41 milionů. Dnes nás je dvakrát tolik. Většina z populačního růstu pochází z chudčích socioekonomických segmentů. Pokud bude průměrná míra růstu i nadále takto pokračovat, budeme udržovat stejnou výši dovozu,” řekl Abou Hadid. Na otázku, zda očekává, že současná úroveň dovozu zůstane stejná do roku 2019, odpověděl: ,,Ano.”

 

Vydáno: 19.11.2013

Autor: CzechTrade

Autor: 
kolektiv pracovníků zahraničního zastoupení MPO v Káhiře.
Kategorie: