EFSA snižuje TDI pro fenol

 

 

Hodnota tolerovatelného příjmu fenolu, která byla v r. 1984 stanovena na 1,5 mg/kg tělesné hmotnosti/den, byla po přezkoumání snížena na 0,5 mg/kg .

 

Německý spolkový úřad pro hodnocení rizik BfR žádal úřad EFSA o přehodnocení tolerovatelného denního příjmu TDI pro fenol. Hodnota 1,5 mg/kg tělesné hmotnosti/den byla stanovena v r. 1984 Vědeckým výborem pro potraviny (předchůdce EFSA).  Avšak ze zprávy o hodnocení rizika fenolu zpracované úřadem EFSA v r. 2006 (EU-RAR report) vyplynul negativní imunotoxický a hematotoxický efekt již při orálním příjmu této mezní dávky, tj. 1,5 mg/kg.

Úřad EFSA věc znovu posoudil s využitím dvou rozsáhlých dostupných toxikologických studií zaměřených na orální příjem fenolu (studie vývojové toxicity při expozici fenolu sondou, dvougenerační studie reprodukční toxicity při expozici fenolu orální cestou), a 30. dubna 2013 vydal stanovisko, v němž snížil hodnotu TDI na 0,5 mg/kg tělesné hmotnosti/den (viz stanovisko k otázce EFSA-Q-2010-00177).

Pro posouzení imunotoxicity nebyl dostatek podkladů. Všeobecně existuje nedostatek podkladů o obsahu samotného fenolu, často jsou uváděny jen celkové fenolické látky. Nebyly posuzovány a zahrnuty oxidační produkty fenolu jako chinony a hydrochinony.

Panel pro materiály v kontaktu s potravinami, enzymy, aromata a pomocné látky (CEF) úřadu EFSA odhadl zatížení z kontaktních materiálů na 0,3 – 0,6 mg/osobu, den, a z aromat – především kouřových – na 0,1 mg.

Toto je zanedbatelné v porovnání s odhadovanou expozici z jiných zdrojů ze zprávy o hodnocení rizik, která uvádí chronickou dermální expozici až 0,9 mg/kg tělesné hmotnosti za den a zatížení z inhalace až 0,7 mg/kg.
V souvislosti s tím EFSA zdůrazňuje, že pokud by Komise měla rozhodnout o snížení limitu pro fenol v materiálech přicházejících do styku s potravinami, je třeba věnovat pozornost i jiným zdrojům zatížení jako je kouř a další aromatizující látky, dezinfekční a kosmetické prostředky a podlahové vosky.

EU Food Law Weekly, 2013, č. 577, s. 8

 

 

Zdroj: ÚZEI, Agronavigátor.cz

Vydáno: 26.6.2013

Autor: 
Ing. Irena Suková (ÚZEI, Agronavigátor.cz)