Dvacet let výzkumu neočekávaných změn ve složení geneticky modifikovaných plodin
Základem hodnocení bezpečnosti GM plodin je od roku 1993 testování shody složení GM plodin s těmi původními, geneticky neupravenými. Zkoumají se potenciální neočekávané dopady vložení genetického konstruktu do plodiny pomocí metodytransgenóze. Testování celkové bezpečnosti se zaměřuje především na hodnoceníočekávaných genových produktů, což jsou obvykle proteiny transkribované a exprimované GM plodinou.
Postup hodnocení shody složení GM plodin a jejich netransgenních analogů má nejčastěji formu polních pokusů opakovaných ve více oblastech pěstování dané plodiny. Do těchto polních pokusů je zařazena sledovaná GM plodina, její blízce isogenní netransgenní linie a někdy jedna nebo více referenčních netransgenních komerčních linií. Odebírají a analyzují se vzorky rostlinných pletiv využívaných buď jako potravina nebo krmivo (např. zrno a píce). Ve vzorcích pletiv se pak stanovuje celá řada živin a antinutričních látek (obvykle 60-80) a statisticky se porovnávají GM plodiny a jejich ne-GM analogy.
Dr. Salava v článku uvádí: „Z hodnocení změn chemického složení vyplývá, že se objevují velmi silné důkazy o tom, že transgenóze narušuje složení plodin méně než tradiční šlechtění. Široká vědecká komunita by měla zhodnotit současný stav znalostí o bezpečnostním riziku chemického složení transgenních plodin.“
Informace z dvacetiletého testování shody GM plodin s konvenčními plodinami společně s empirickými daty o celkovém složení těchto plodin by měly osvětlit, jestli je opodstatněné pokračovat v jedinečně vyžadovaných studiích shody složení GM plodin pro hodnocení jejich bezpečnosti.
Vydáno: 30.3.2015
Autor: Biotrin