Belgie povolila konzumaci některých druhů hmyzu
Entomofagie neboli využívání hmyzu jako potraviny, je obecně považována za jedno z nejslibnějších řešení pro zátěž životního prostředí, možný nedostatek potravin ve světě a stoupající ceny bílkovin ze zvířat. Jedlé druhy hmyzu, které ke svému chovu potřebují jen minimální prostor a neprodukují skleníkové plyny, se z 40–70 % skládají z bílkovin (kukuřice například jen z 10 %).
Zatímco Evropská unie své stanovisko ke konzumaci hmyzu se teprve chystá představit, Belgie již zveřejnila svůj vlastní seznam 10 povolených druhů. Stala se tak první evropskou zemí, kde je konzumace hmyzu oficiálně povolena. Seznam zahrnuje larvy moučných červů, zophobase, africké kobylky, amerického pouštního sarančete a určité podruhy cvrčků a brouků. Prodejci, kteří mají zájem o uvedení hmyzu na trh, se musí nejprve zaregistrovat u FASFC a dodržovat stanovená pravidla z oblasti hygieny, dohledatelnosti původu a etiketování.
Hmyz pro konzumaci lidmi zatím v Belgii chová pouze 5 osob, z toho jen jediný má licenci na jejich distribuci a prodej. Dle něj má chov hmyzu 10 x menší důsledky na životní prostředí než chov skotu nebo prasat. Hmyz je dle něj navíc velmi zdravý. Kromě uhlohydrátů obsahuje hmyz vše, co lidské tělo potřebuje k udržení fungujícího imunitního systému: proteiny, 14 vitamínů, mastné kyseliny a minerály.
Navíc je údajně většina druhů hmyzu chutná, např. syrové larvy moučných červů chutnají jako lískové oříšky, po ohřátí ale získají dokonce pistáciovou příchuť. Africká kobylka hutná v závislosti na způsobu připravy jako vlašský ořech, slanina nebo kuře. Na cestě k masové konzumaci hmytu tak stojí pouze jediná překážka: všeobecná nechuť veřejnosti. Zatímco 80 % světové populace hmyz konzumuje a lidé jedí hmyz od začátku své existence, většinu Evropanů pohled na grilované kobylky či larvy odpuzuje.
Vydáno: 13.1.2014
Autor: CzechTrade