Antokyany prodlužují trvanlivost rajčat

Antokyany jsou ve vodě rozpustné pigmenty ve vakuolách některých buněk. Patří ke flavonoidům, v rostlinách se vyskytují ve formě glykosidů. Barva se mění v závislosti na pH. Kyselé roztoky antokyanů bývají červené, neutrální fialové a zásadité modré. Používá se jako potravinové barvivo s označením E163. Jedná se o bezpečné aditivum, u kterého nejsou známy nežádoucí vedlejší účinky. Tvoří přirozenou součást lidské potravy. Dodává červenému vínu známé pozitivní terapeutické efekty, posiluje stěny cév.

Vědecký tým z John Innes Centre ve svém pokusu využil dva geny hledíku (Antirrhinum) Delila (Del) a Rosea1 (Ros1). Tyto, společně s kontrolním promotorem E8, vložil do rajčete, čímž se zvýšila exprese genů zodpovědných za biosyntézu antokyanů, a získali tak intenzivně fialové rajče – viz foto.
Během pěstování těchto fialových rajčat zjistili, že mají delší trvanlivost (později se kazí) než rajčata červená. Vedle pozdější doby zrání pozorovali také větší odolnost k plísni šedé (Botrytis cinerea), která je významným posklizňovým patogenem. Vědecký tým tak učinil závěr, že zvýšení obsahu přírodních antioxidantů, jakými je i antokyan, může být způsobem, jak prodloužit trvanlivost rajčat, ať už metodami genetického inženýrství nebo klasickým šlechtěním.

Zdroj: http://download.cell.com

 

 

 

Vydáno: 9.1.2014

Autor: Biotrin

Autor: 
Biotrin