Aethina tumida, krásné jméno „zlého“ brouka
Tento brouk byl zavlečen na sklonku devadesátých let minulého století do USA, kde napáchal velké škody, po roce 2000 byl zjištěn v Austrálii, Egyptě a nejnověji letos v září na jihu Itálie v Reggio Calabria.
V úlech škodí zejména larvy lesknáčka, živí se medem, pylem a včelími vajíčky a při masivním napadení mohou včelstvo udolat do několika týdnů. V zemi původu, ve střední a jižní Africe, si tamní včely dovedou s tímto broukem docela dobře poradit, ale evropské včely s ním žádné zkušenosti nemají, a tudíž ani šanci těmto škůdcům odolat.
Na téma jak vzdorovat blížícímu se nebezpečí se v EU jedná, mimo jiné například na setkání Národních referenčních laboratoří pro nemoci včel (zúčastnili se od nás pracovníci ze Státního veterinárního ústavu Olomouc). Jedním z doporučení je prevence, nedovážet matky a včelstva z míst s výskytem, dále pečlivě sledovat včelstva, pozorovat rámky atd. Brouci totiž mají tendenci ukrývat se před světlem ve stínu.
Léčba je sice možná, ale problematická, neboť chemoterapeutické insekticidní přípravky používané v USA v EU použít nelze, nemluvě o tom, že jejich aplikace je problematická z hlediska ohrožení životního prostředí a i kontaminace medu.
Jde o riziko, se kterým je třeba počítat, tomuto tématu věnují prostor i odborné včelařské publikace s tím, že nebezpečí zavlečení „zlého“ brouka nelze brát na lehkou váhu.
Státní veterinární správa nákazovou situaci pečlivě sleduje a připomíná včelařům, že v současné době je nejúčinnější obranou prevence. A radí nedovážet včelstva ani matky z rizikových oblastí, pečlivě sledovat včelstva a v případě jakéhokoli podezření kontaktovat místně příslušnou krajskou veterinární správu.
Na stránkách SVS je též zajímavý odkaz:http://eagri.cz/public/web/svs/portal/zdravi-zvirat/vcely/ostatni/vybrani-skudci-vcel-a-puvodci-nakaz.html
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS
Vydáno: 5.11.2014
Autor: Bezpečnost potravin